Kao najbrže rastuća nacionalna ekonomija u svijetu, današnja Kina shvatila je građevinski posao vezan uz Olimpijske igre kao svojevrsno dokazivanje kapitalističkog puberteta vođenog potrebom za priznanjem. Olimpijski kompleks nazvana Olympic Green prostire se na 1.135 hektara i nalazi se na samoj osi Pekinga koja povezuje sjever i zapad i uz koju u nasađene sve monumentalne građevine, od Zabranjenog grada, preko nebodera Drum i Bell, pa sve do Mao Ce Tungovog mauzoleja i spomenika herojima naroda.
Kina je Olimpijadu očito shvatila ne samo kao sedamnaestodnevno globalno sportsko događanje, već daleko svestranije, kao jedinstvenu priliku za promociju i etabliranje imidža progresivnosti i ravnopravnosti svim svjetskim megalopolisima. O tom nastojanju da uvjeri ostatak svijeta u svoju kozmopolitsku otvorenost dovoljno govori činjenica da su za sve velike arhitektonske poslove oko izgradnje olimpijskih zdanja na kraju bile uposlene najveće dizajnerske zvijezde Zapada, od švicarskih arhitekata Jacquesa Herzoga i Pierrea de Meurona do australskih PTW arhitekata.
Među trinaest sportskih objekata podignutih povodom Olimpijskih igara, dva se posebno ističu svojim fascinantnim dizajnom i tehnološkom inovativnošću – Nacionalni olimpijski stadion i Nacionalni centar za plivanje.
|