Home RSS
Real Estate
Cars

דוד פתאל: "החזון שלי - נציגות ובתי מלון ב-20 מדינות"

סטלה קורין ליבר גלובס
דוד פתאל: "החזון שלי - נציגות ובתי מלון ב-20 מדינות" - נדל"ן - דוד פתאל - בתי מלון


פתאל בנה בעצמו את אימפריית המלונאות שלו והיום הוא חולש על 29 מלונות בישראל ו-32 באירופה ■ כעת "המלונאי מס' 1" מספר על ההתחלה ועל התכניות ■ 50 החזקים בכלכלת ישראלטייקון בעשר שנים. ועשר אצבעות. אימפריה בהתהוות. 29 בתי מלון בישראל ו-32 "לאונרדו" באירופה. רובם בבעלות מלאה או חלקית. המלונאי הגדול בארץ. מחזיק ב-22% מכלל החדרים. הבא אחריו רחוק מאוד מזה. 7,000 עובדים. וכל זה נכון רק לרגע. לא חולף שבוע ללא פתיחה, קנייה, חתימה, שיפוץ. אין רגע בלי תוכניות. העתיד בטווח הקצר - השנה הבאה - טמון בפולין, בספרד, באיטליה וברחובות. אולי גם באי-אלה זיכיונות של לאונרדו בעולם. זהו דוד פתאל. "אני מלונאי. אני מלונאי שיודע איך מבשלים, איך מסדרים חדר, איך מקבלים אורח בקבלה, איך משרתים. זה הבסיס שלי, מפה המשכתי הלאה".

הוא בן 51. איש של אנשים, בעל קסם אישי. הוא ניחן באופטימיות מודאגת, בשאפתנות מאופקת, בתזזיתיות שלווה, בשמחת חיים נטולת אגו ובערנות חדה המאפשרת לו לזהות הזדמנויות ולנצל אותן. הוא רחב לב, מחבק, משקה, מאכיל, ובעיקר מעז, מפרגן, שמח בחלקו ולא מקטר, אפילו לא על הממשלה. הוא עסק בהרמת משקולות - עד שקרע גידים בכתף. חברים אומרים שהיה בליין גדול, אבל מרגע שנכנס לליגת הפרימיום של אנשי העסקים, נהיה לו לא נעים. הוא מוחה: "דווקא נעים לי מאוד, אבל כבר אין לי זמן".

50 החזקים בכלכלת ישראל

"צעד אחר צעד"

בסופרמרקט המותגים שבנה-קנה-מנהל, הכולל את מרידיאן, מג'יק, גולדן טוליפ, קלאב מד, הרודס ולאונרדו, הוא מחזיק ב-80%. ה-20% הנוספים שייכים לחברת הביטוח מגדל. 2.2 מיליארד שקל מחזור המלונות הפעילים בישראל ואירופה. מחזור החברה עצמה מתקרב השנה למיליארד שקל. טיוטת תשקיף להנפקה ראשונה של רשת מלונות פתאל כבר מונחת ברשות ניירות ערך. האופציה פתוחה. לפני כמה שנים, כשחשב על הנפקה, הכניס את מגדל במקום. לא ברור כמה ממניות החברה יונפקו, ככל הנראה חבילה קטנה. הוא, מכוח החוק והוראות עורך הדין, לא מדבר על זה.

ולא, הוא ממש לא חולם, לא חושב אפילו להיות כמו יצחק תשובה ונוחי דנקנר ופרויקט הענק שלהם בלאס וגאס. "זה ממש גדול עליי", הוא אומר. ועליהם? "הם יודעים מה החישוב הכלכלי שלהם. אפשר לסמוך עליהם. אני חושב שבראייה לטווח ארוך, הם יצליחו בעסקה. אגב, בלאס וגאס כבר יש איזושהי התאוששות, אבל בארצות הברית, בינתיים...".

* ובלילה, אתה לא חולם על הפלאזה בניו יורק?

"לא, לא, ממש לא. תשובה הגשים חלום ואני מוריד בפניו את הכובע. תשובה הוא יזם שצריך לקבל את פרס ישראל על מה שעשה פה, עכשיו אוכלים לו את הלב עם הגז".

* מה עם חלום דמוי-פלאזה משלך, איזה "ג'ורג' החמישי" בפריז?

"לא, לא, אני לא מהחלומות האלה. אני מתקדם צעד אחר צעד, ככה התקדמתי כל חיי. גם לא היה לי חלום להיות בעל רשת כזו גדולה. אני צועד צעד אחד, עומד, מתייצב, בודק, ואז מסתכל על הצעד הבא. אם לפני שנה-שנתיים היו אומרים לי שאני אקנה את אזורים תיירות, את רשת שרתון, הייתי צוחק. אבל נקרתה הזדמנות והלכנו עוד צעד".

* ואז, כשיגיע רגע האגו הגדול?

"אני מקווה שזה לא יקרה לי. מקווה מאוד. עד היום זה לא קרה. אני אעשה הכול כדי שזה לא יקרה. הקטע שלי כל החיים היה רק צעד אחד קדימה. כשהייתי פקיד קבלה, רציתי להיות מנהל קבלה, כשהייתי מנהל מכירות, רק רציתי להיות סגן מנהל מלון. ככה התקדמתי שלב אחרי שלב, תמיד שמחתי ותמיד נהניתי מכל שלב שבו הייתי, ואני יודע, כמו שתמיד ידעתי, שאם השלב הנוכחי יימשך עוד עשרים שנה, אז בסדר גמור, יופי".

"בקרוב נקים קרן נוספת"

תשובה ופתאל מכירים שנים, ומאז 2008 הוא גם שותף של פתאל בקרן ההשקעות בתיירות, לצד אהרון פוגל ממגדל, יעל אנדורן ממבטחים, ארי קלמן ממנורה ובצלאל איגר מדוראה. "פשוט מאוד, הלכתי לראשי החברות האלה והצעתי להם את הקונספציה שלי", הוא מספר. הקרן גייסה 100 מיליון אירו, ורכשה 20 מלונות ב-330 מיליון אירו בגרמניה, בשווייץ ובבלגיה. "אנחנו לא רק הבעלים אנחנו גם המנהלים, עושים את היום-יום, שיווק מכירות, כוח אדם, הכול. זה פאן גדול בשבילנו. אנחנו נהנים ומצליחים".

* כל הזמן רק נהנים ומצליחים?

"האמת, לא. השנה הראשונה הייתה שנת חדירה, ואז נפלנו על המשבר הגדול של אירופה. העניין הוא שאנחנו כחברת ניהול התחייבנו, להבדיל מכל קרן אחרת, על תשואה מובטחת לבעלים".

* ואם לא משיגים תשואה, צריכים להביא מהבית?

"זה בדיוק מה שקרה. בשנתיים הראשונות הזרמנו כסף חזרה לקרן. ממש כך. אבל השנה היא שנה פנטסטית. אירופה נרגעה, הניהול שלנו התמסד סוף סוף, צברנו ידע והתקדמנו מאוד. המערכות הטכנולוגיות שלנו התפתחו, יש לנו היום מערכת הזמנות, אחת משלוש הטובות בעולם. בסוף השנה השותפים שלנו בקרן יהיו מרוצים מאוד. התשואות שלהם יהיו גבוהות מאוד. בקרוב נקים קרן נוספת. אני אציע לשותפים, והם יצטרכו להחליט. הקרן הבאה תבוא בסיטואציה הרבה יותר טובה לנו".

לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה